Stóg Izerski

Dwie godziny od Ośrodka Wypoczynkowego „Beatka” idąc malownicza trasą dotrzemy do Schroniska na Stogu Izerskim. Z uwagi na swoje walory oraz położenie Stóg Izerski stanowi ważny punkt na turystycznej mapie Gór Izerskich. Schronisko jest doskonała bazą, z której można rozpoczynać wiele ciekawych wędrówek.

Schronisko na Stogu Izerskim znajduje się na wysokości 1060 m n.p.m. W 1888 r. na szczycie stała ażurowa wieża widokowa. W 1924 r. z fundacji Schaffgotschów powstało poniżej szczytu (1060mnpm) drewniane schronisko na 30 miejsc, zaś obok później wybudowano letni obóz młodzieżowy na 60 miejsc (obecnie jest to nasz Stóg Izerski).

Bezpośrednio z centrum Świeradowa-Zdroju - od dworca autobusowego prowadzi czerwony szlak turystyczny, rozpoczynający zapomniany nieco Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza. Trasa ta przez znaczną część długości prowadzi leśną drogą dojazdową do schroniska. W górnym odcinku zbacza ze starej asfaltowej drogi i prowadzi bardziej bezpośrednią trasą wprost pod schronisko. Częściowo wiedzie trasą dawnego toru saneczkowego (dł. ok. 2,5km) wytyczonego w latach 30. XXw. Miłośnicy zapomnianych pamiątek mogą szukać jego śladów w leśnej gęstwinie. Ponieważ końcowy odcinek jest nieco trudny, mniej wprawnym piechurom polecamy wędrówkę cały czas asfaltem. Trawersuje on kilkukrotnie zbocze i mniej męczy. Dotrzemy w ten sposób do skrzyżowania ze szlakiem zielonym (z Czerniawy Zdrój) i zgodnie z nim dojdziemy do Schroniska.
Szlak ten prowadzi dalej na południowy wschód i jest główną trasą przez Wysoki Grzbiet, którą dojdziemy przez Polanę Izerską i Halę Izerską do Szklarskiej Poręby. Czas spaceru z naszego ośrodka do schroniska na Stogu Izerskim nie przekracza 2,5 godzin.

Polecamy państwu to miejsce, gdyż jest to wspaniały punkt widokowy. Z tarasu rozpościera się piękny widok na Świeradów-Zdrój i okolice.

Przez szczyt przechodzą szlaki:

  • szlak żółty ze schroniska "Na Stogu Izerskim" do schroniska "Chatka Górzystów"
  • szlak zielony ze Świeradowa Zdrój (przez Czerniawe Zdrój) do Pobiednej (przez Smrek, Czerniawe Zdrój, Ulicko)
  • szlak czerwony (dochodzi tylko do schroniska) ze Świeradowa Zdrój na Polanę Izerską.

Dla leniuchów 😉 - 50 metrów od Schroniska na Stogu Izerskim znajduje się górna stacja Kolei gondolowej. Okolica jest bardzo atrakcyjna dla osób uprawiających: turystykę pieszą, nordic walking, pasjonatów wypraw rowerowych czy po prostu dla ludzi którzy cenią sobie przestrzeń i obcowanie z górami. Niedaleko Schroniska znajduje się pierwsza w Środkowo-Wschodniej Europie ścieżka typu single-track znakomita na wyprawę rowerem.

Comments are closed.