Uzdrowisko Świeradów Zdrój

Niewielkie, urocze uzdrowisko położone w Górach Izerskich na płd-zach Polski, na wysokości 450-710 m n.p.m. Nieprzypadkowo określone jako kraina świętych żab, nazywany jest również perłą uzdrowisk dolnośląskich. Dzięki występującym na tym terenie źródłom wód radoczynnych, złożom borowiny, leczone są tu choroby narządów ruchu, reumatyczne, układu krążenia i kobiece. Majątek uzdrowiska w Świeradowie-Zdroju to Dom Zdrojowy, dwa szpitale, centrum rehabilitacji i reumatologii oraz dwa sanatoria. W ofercie znajdują się zabiegi lecznicze, rehabilitacyjne i odnowa biologiczna. W Świeradowie można skorzystać m.in. z krioterapii, kąpieli leczniczych, masażów i inhalacji. Uzdrowiska prowadzą leczenie dorosłych oraz dzieci.

Cudowne kąpiele, ciepłe okłady, źródlana woda do picia przyciągają do Świeradowa powtórnie, zarówno  kuracjuszy jak i turystów z Polski i zagranicy. Unikalny, podgórski klimat, usytuowanie u zbiegu granicy polsko - czeskiej oraz polsko – niemieckiej, rozwinięta baza noclegowa, gastronomiczna i sportowa to tylko niektóre walory tej miejscowości. Świeradów jako jedno z najstarszych i najpiękniejszych Polskich uzdrowisk oraz Góry Izerskie urzekły już wielu artystów: malarzy, poetów, muzyków czy aktorów. W oazie ciszy i spokoju tworzą, malują, wystawiają swoje prace w miejscowych galeriach, komponują, organizują wieczory poetyckie i festiwale muzyczne. W mieście odbywa się przez cały rok szereg imprez kulturalnych i sportowych m.in.:

  • Puchar Sudetów w Narciarstwie Alpejskim i Biegowym
  • Majówka
  • Święto miasta - Dni Kwitnących Rododendronów
  • Bike Maraton
  • Europejskie Spotkania Młodych Muzyków
  • Międzynarodowe Spotkania z Muzyką Dawną

Unikalny, podgórski klimat, sieć szlaków turystycznych i rowerowych, zasoby naturalnych surowców leczniczych: wody mineralne, wody radonowe, złoża borowiny umożliwiające leczenie chorób reumatycznych i narządów ruchu, przyciągają turystów i kuracjuszy od XVII wieku. Nazywane jest perłą uzdrowisk dolnośląskich. O wyjątkowości tych miejsc stanowią: najdłuższa na Dolnym Śląsku hala spacerowa, egzotyczna roślinność, promenada spacerowa, tarasy, sztuczna grota oraz galeria widokowa na wieży z zegarem.

Comments are closed.